Informacja dla studentów V roku na kierunku farmacja dotycząca sześciomiesięcznej praktyki
Podstawowe miejsca odbywania praktyki: KRAKÓW, MAŁOPOLSKA. W uzasadnionych przypadkach i za zgodą Dziekana możliwe jest także odbywanie praktyki w województwach ościennych. Praktyka rozpoczyna się z dniem rozpoczęcia kolejnego roku akademickiego, tj. 1 października.
Dziekanat udostępnia LISTĘ APTEK *, które spełniają warunki do przyjęcia praktykantów oraz druk FORMULARZA dot. zgody apteki na przyjęcie praktykanta. Lista będzie zawierała wskazanie, dla których aptek istnieje aktualna, zawarta na czas nieokreślony UMOWA RAMOWA dot. prowadzenia praktyk zawodowych, co upraszcza procedurę kierowania do nich studentów. W przypadku gdy nie ma jeszcze umowy ramowej na praktyki zawodowe, w formularzu zgody apteka uzupełnia niezbędne dane do zawarcia umowy.
Wypełniony formularz – zawierający potwierdzenie przyjęcia ze strony apteki wraz ze wskazaniem opiekuna prosimy zwrócić do dziekanatu w terminie do 15 marca. Dopuszczalne jest przesłanie czytelnego skanu (w pdf) na adres: magdalena.rudnicka@uj.edu.pl lub pozostawienie formularza w skrzynce listowej przy pok. 3, albo wysłanie go listem poleconym.
WARUNKI, KTÓRE MUSI SPEŁNIAĆ APTEKA
Kwestie związane z przebiegiem i programem praktyki reguluje Rozporządzenie Ministra zdrowia z dnia 5 kwietnia 2022 r. w sprawie praktyki zawodowej w aptece (Dziennik Ustaw 2022 poz. 784).
Apteki, które chcą przyjmować studentów na praktykę, powinny być aptekami o pełnym zakresie czynności (receptura), prowadzącymi obrót środkami narkotycznymi oraz wykonującymi leki w warunkach aseptycznych, ponadto powinny zatrudniać co najmniej dwóch magistrów farmacji na pełnych etatach.
Apteki (w szczególności: pragnące przyjąć studentów VI roku po raz pierwszy) na wniosek Dziekana podlegają opiniowaniu w zakresie spełniania odnośnych wymagań przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, a opiekunowie – przez Okręgową Izbę Aptekarską.
Część praktyki (do 3 miesięcy) można odbyć w aptece szpitalnej.
Opiekunem praktyki w aptece może być mgr farmacji z min. 5-letnim stażem pracy w aptece lub I stopniem specjalizacji. Opiekun w zadeklarowanym okresie powinien się opiekować tylko jednym praktykantem.
PROCEDURA ZATWIERDZANIA APTEKI
Uczelnia przesyła do apteki UMOWĘ RAMOWĄ wraz z aktualnym SKIEROWANIEM NA PRAKTYKĘ, ew. tylko skierowanie dla umów już wcześniej zawartych.
Praktyka podlega nadzorowi dydaktycznemu ze strony uczelni. Zadaniem opiekuna z uczelni jest kontaktowanie się z apteką, opiekunem praktyki i studentem w celu sprawdzenia i ewentualnej korekty jej przebiegu, wyjaśnianie praktykantowi i opiekunowi z apteki zaistniałych w trakcie praktyki wątpliwości co do programu i organizacji, kontrola końcowa, sformułowanie i wpisanie do dziennika praktyk Opinii będącej podstawą zaliczenia praktyki.
Student pobiera w dziekanacie (najwcześniej po obronie pracy magisterskiej) DZIENNIK PRAKTYK, w którym na bieżąco dokumentuje przebieg szkolenia.
Student podejmujący praktykę musi mieć aktualne ORZECZENIE LEKARSKIE dotyczące braku przeciwwskazań do kontynuowania studiów.
INFORMACJA DLA STUDENTÓW VI ROKU FARMACJI REALIZUJĄCYCH SZEŚCIOMIESIĘCZNĄ PRAKTYKĘ W APTECE
ZALICZENIE SZEŚCIOMIESIĘCZNEJ PRAKTYKI W APTECE
Podstawą do zaliczenia przez Dziekana sześciomiesięcznej praktyki w aptece jest złożenie w dziekanacie wypełnionego DZIENNIKA PRAKTYK.
Dziennik składa się z 3 części, które należy odpowiednio uzupełnić:
Dziennik praktyk należy złożyć w Dziekanacie po zakończeniu szóstego miesiąca praktyki (gdy trwa do 31 marca, dziennik można złożyć w kolejny dzień roboczy następujący po ostatnim dniu stażu, tj. 1 kwietnia).
Dziekan po sprawdzeniu przebiegu 6-miesięcznej praktyki wg dziennika, podpisuje zaświadczenie o ukończeniu studiów. Jest to dokument, który można otrzymać wcześniej niż dyplom (2-3 dni od daty złożeniu dziennika).
W przypadku studentów studiów niestacjonarnych przypominamy o konieczności uregulowaniu wszystkich opłat za VI rok.
W sprawach związanych z sześciomiesięczną praktyką w aptece proszę dzwonić do Dziekanatu (tel. 12 62 05 414) lub kontaktować się mailowo z Panią mgr Magdaleną Rudnicką (magdalena.rudnicka@uj.edu.pl)
DYPLOM MAGISTRA FARMACJI
W terminie 30 dni od dnia ukończenia studiów Uczelnia wydaje absolwentowi dyplom i suplement oraz ich odpisy. Od dnia 1.10.2019 roku dyplom nie zawiera zdjęcia.
1. Absolwenci, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akad. 2019/2020 proszeni są o dostarczenie do Dziekanatu:
Opłatę należy uiścić na indywidualne konto (inne dla każdego studenta, dostępne w USOSweb).
lub
Dodatkowo mogą wnioskować o:
Upoważnienie do odbioru dyplomu ukończenia studiów wraz z odpisami i suplementem powinny zostać złożone osobiście z Dziennikiem praktyk (druk do pobrania tutaj).