I Kongres Absolwentów Enologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum

W dniach 22-24 kwietnia 2022r. odbywał się w Krakowie I Kongres Absolwentów Enologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum pod patronatem prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. dr. hab. med. Tomasza Grodzickiego oraz dziekana Wydziału Farmaceutycznego UJ CM prof. dr. hab. Jacka Sapy. Kongres był ukoronowaniem obchodów jubileuszu 10-lecia powołania podyplomowych studiów enologicznych decyzją Senatu UJ w 2011r.

Spotkanie było dużym wyzwaniem organizacyjnym w związku z pandemią COVID 19. O interesującą zawartość naukową doniesień kongresowych postarała się kadra dydaktyczna studiów z ich kierownikiem, dr. Maciejem Gawlikiem z Katedry i Zakładu Toksykologii Wydziału Farmaceutycznego UJ CM, oraz dr Joanną Chłopicką z Zakładu Bromatologii WF UJ CM. Ciekawe prace przedstawili reprezentanci zaprzyjaźnionego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z dr Martą Czaplicką, kierownikiem Katedry Ogrodnictwa UP.

Staraniem Komitetu Organizacyjnego Kongresu udało się zrealizować atrakcyjny program rekreacyjno-towarzyski, w tym koncert muzyki progresywnej i okolicznościowe ognisko w winnicy uniwersyteckiej „Nad Dworskim Potokiem” u mgr inż. Adama Kiszki, kierownika winnicy. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Kraków. Wielkie zasługi w tym względzie przypadają dr Danucie Plichcie z naszego Wydziału oraz mgr Annie Lidii Koper, absolwentce IX edycji studiów enologicznych. Dużym wsparciem dla organizatorów był wkład sponsorów wydarzenia: Majątek Drzewce Sp. z o.o., TiM S.A., TSN Sp. z o.o., Z ziemi włoskiej do Polski Sp. z o.o.

Kongres zakończyła sesja wspomnieniowa oraz rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę Główną I Kongresu Absolwentów Enologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w postaci urządzenia wielofunkcyjnego w standardzie 4K (krakowski, królewski korkociąg kierownika). Konkurs z enologicznymi zadaniami kalamburowymi autorstwa dr Maciej Gawlika okazał się bardzo trudny i żaden z uczestników nie rozwiązał go poprawnie w całości. Zwyciężył absolwent Waldemar Paska uzyskując 8 pkt. na 10 możliwych. Próbka zadania konkursowego, którego nikt nie rozwiązał poprawnie, poniżej:

Kalambur kołowy, „Wyszukana terapia” – „Ci co dziś przyszli bardzo się cieszą,/ że dobrym trunkiem zły nastrój leczą.”