Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu OPUS 24+LAP/Weave skierowanego do polskich naukowców, którzy realizują dwu- i trójstronne międzynarodowe projekty badawcze we współpracy z partnerami z Niemiec, Słowenii, Austrii i Czech. Na liście rankingowej znalazł się projekt zespołu badawczego dr hab. Anny Więckowskiej, prof. UJ, realizowany z naukowcami z Uniwersytetu z Ljubljany.
OPUS ma najszerszą formułę ze wszystkich konkursów NCN, jest przeznaczony dla naukowców na różnych etapach kariery. W jego 24. edycji naukowczynie i naukowcy pracujący w polskich jednostkach mogli ubiegać się o finansowanie nie tylko krajowych projektów badawczych, ale również projektów międzynarodowych w oparciu o ścieżkę Lead Agency Procedure (LAP). Dzięki LAP możliwe było zaplanowanie projektu we współpracy z zespołami z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga lub Belgii ‒ Flandrii.
Na ogłoszonej właśnie liście rankingowej znalazł się projekt zatytułowany „Podwójne uderzenie w ścieżkę sygnalizacyjną NF-κB w walce z chorobami wywołanymi stanem zapalnym – opracowanie związków indukujących degradację TAK1 i IKKβ”, którzy będzie realizowany wspólnie przez dr hab. Annę Więckowską, prof. UJ, i prof. Izidora Sosiča z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu w Ljubljanie.
Badania koncentrują się na opracowaniu nowych terapii chorób o podłożu zapalnym. Przewlekłe stany zapalne mają swój udział w patomechanizmie wielu chorób wliczając w to m.in. choroby zapalne stawów, miażdżycę, zespół jelita drażliwego, nowotwory, a nawet depresję. Badacze planują w swoim projekcie otrzymać pierwsze związki typu PROTAC degradujące kinazy TAK1 i IKKβ o działaniu przeciwzapalnym. Na badania polski zespół otrzyma od NCN finansowanie w wysokości 2 061 296 zł.
Dr hab. Anna Więckowska, prof. UJ jest absolwentką kierunku farmacja Wydziału Farmaceutycznego UJ CM. Po uzyskaniu stopnia doktora odbyła staże badawcze na Uniwersytecie w Uppsali (Szwecja) i Uniwersytecie w Sherbrooke (Kanada), a od 2021 roku kieruje Zakładem Fizykochemicznej Analizy Leku Katedry Chemii Farmaceutycznej UJ CM.
Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół poszukiwania nowej, skutecznej terapii chorób o podłożu zapalnym, przede wszystkim choroby Alzheimera. Kieruje zespołem, który prowadzi szerokie, interdyscyplinarne badania obejmujące projektowanie metodami in silico, syntezę chemiczną oraz badania biologiczne in vitro i in vivo mające na celu identyfikację nowych związków ingerujących w procesy kluczowe z punktu widzenia rozwoju tych chorób.