10 lat studiów podyplomowych z Enologii

Enologia ma już 10 lat!

25 maja 2021 r. minęła 10 rocznica powołania studiów podyplomowych „Enologia” na Wydziale Farmaceutycznym. Pierwszym kierownikiem unikalnych w skali kraju studiów został wieloletni Kierownik Katedry i Zakładu Toksykologii WF UJ CM, prof. Jerzy Brandys, a w skład kadry dydaktycznej weszli zarówno pracownicy Wydziału, jak i wybitni specjaliści w zakresie winoznawstwa spoza UJ. W 2017 roku kierownictwo studiów po prof. Brandysie przejął dr Maciej Gawlik, adiunkt w Katedrze Toksykologii WF UJ CM.

Program studiów obejmował wówczas zagadnienia takie jak: uprawa i biologia winorośli, technologia produkcji wina, chemia wina, typologia wina i regiony winiarskie oraz kulturowe i zdrowotne aspekty wina. Studia uzupełnione są o ćwiczenia praktyczne w winnicy uniwersyteckiej „Nad Dworskim Potokiem” w Łazach k. Bochni (kierownik: mgr inż. Adam Kiszka), w laboratorium chemicznym (koordynator: dr n. farm. Maciej Gawlik) oraz w sali degustacyjnej (prowadzenie: utytułowany polski sommelier Michał Jancik).

Od pierwszej edycji zainteresowanie studiami jest ogromne. W ciągu dekady nieprzerwanych edycji studiów, dyplomy ukończenia uzyskali przedstawiciele nauk przyrodniczych, humanistycznych, ekonomicznych i społecznych. Nie zabrakło absolwentów akademii wojskowych i wyższych seminariów duchownych.

Chcąc uczcić ten wyjątkowy dzień kierownik studiów – Pan dr Maciej Gawlik zainicjował zdalne – jak przystało na warunki obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych – spotkanie okolicznościowe, w którym wziął udział Pan Dziekan prof. dr hab. Jacek Sapa, prof. dr  hab. Jerzy Brandys oraz kadra dydaktyczna studiów. To była bardzo dobra okazja do podzielenia się wrażeniami i pomysłami na kontynuowanie już prawie jak wino funkcjonującego dzieła.

Enologii życzymy kolejnych okrągłych rocznic!

Więcej na temat studiów na kierunku enologia: www.skp.cm-uj.krakow.pl/studia/enologia.

Staff enologicznie

Na 10-lecie podyplomowych
studiów enologicznych
na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM

„Uczyć o winie, czerwonym i białym,
O jego sukni, o łzach i o ustach.
Służyć zawzięcie swoim życiem całym
Wiedzy tajemnej, nim butelka pusta.
Schodzić za jednym kieliszkiem pół świata,
W Łazach u Kiszki mieć otwarty kredyt,
By w krótką chwilę przepadła zapłata,
By mgła znad Bochni nas przeniosła w niebyt.”

Maciej Gawlik 25.05.2021 r.

Medal zaprojektowany przez Annę Koper