Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum otrzymał dofinansowanie na doposażenie Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem (CTD-CARD). Środki w wysokości blisko 24 mln PLN przyznane z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021- 2027 działanie 2.4 – nabór nr FENG.02.04-IP.04-001/24 24 Ścieżka dla projektów z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej posłużą do zakupu najnowocześniejszej aparatury służącej do obrazowania molekularnego i zaawansowanych technik oceny bezpieczeństwa działania leków i kandydatów na leki. Powstaną nowe moduły badawcze rozszerzające dotychczasowe możliwości CDT-CARD m. in.: pracownia mikrodysekcji laserowej (umożliwiająca implementację technik tzw. obrazowania przestrzennego ang. spatial omics); moduł proteomiki pojedynczej komórki (tzw. Single-Cell Proteomics, SCP, oparty o nowy ultraczuły spektrometr masowy), moduł dynamicznego obrazowania w podwyższonej rozdzielczości wraz z walidacją celów molekularnych na poziomie RNA, DNA i białka z analizą ruchów komórek w układach mikroprzepływowych, a także moduł kompleksowego badania interakcji leków z kluczowymi kanałami jonowymi (system QPatch Compact). Zakup zestawu aparatury do analizy termicznej umożliwi pogłębioną analizę stabilności substancji aktywnych, zarówno czystych, jak i w postaci leku, a także określenie parametrów kinetycznych i termodynamicznych zachodzących procesów. Rozszerzenie aparatury o dedykowany spektroskop FT-IR pozwoli na analizę w czasie rzeczywistym powstających lotnych produktów degradacji. Dodatkowo rozbudowa tomografu MRI/PET o kriocewkę znacznie zwiększy rozdzielczość oraz skróci czas obrazowania, co z kolei umożliwi wprowadzenie innowacyjnych metod obrazowania funkcjonalnego (fMRI), sprzężonego z modulacją optogenetyczną. Zakup mikroskopu wielofotonowego poszerzy spektrum obrazowania i modulacji optycznej do poziomu pojedynczej populacji komórek oraz struktur subkomórkowych, natomiast rozbudowa platformy badań behawioralnych udostępni badaczom zaawansowane narzędzia do badania bezpieczeństwa nowych leków i kandydatów na leki.
Warto zaznaczyć, że proponowana do zakupu aparatura utworzy pierwsze w Polsce platformy dedykowane do tak zaawansowanych analiz obrazowych, analiz SCP i badań elektrofizjologicznych w Polsce.
Przypomnijmy, że powołane Zarządzeniem Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego nr 134 z dnia 28 grudnia 2023 r. Centrum funkcjonuje w otwartej formule core facility polegającej na szerokiej współpracy i udostępnianiu unikatowych urządzeń i know-how naukowcom z krajowych i zagranicznych jednostek naukowych. Misją CDT-CARD jest łączenie badań przedklinicznych, prowadzących do opracowywania m.in. nowych leków i strategii terapeutycznych, z badaniami klinicznymi głównie o profilu niekomercyjnym. Docelową siedzibą CDT-CARD będzie znajdujący się w końcowej fazie budowy nowy budynek dydaktyczno – laboratoryjny „A”, stanowiący część rozwijanego Kampusu Medycznego UJCM Kraków – Prokocim.
Zespół przygotowujący wniosek do konkursu FENG.02.04-IP.04-001/24 (wniosek konkursowy wraz załącznikami to ponad 500 stron dokumentacji), we współpracy z Władzami Dziekańskimi tworzyli badacze z wszystkich wydziałów UJCM: Wydziału Lekarskiego (Rafał Olszanecki, Marcin Surmiak, Maciej Suski, Mateusz Siedliński), Wydziału Farmaceutycznego (Monika Marcinkowska, Bartosz Pomierny, Lucyna Pomierny-Chamioło, Agata Siwek, Paweł Żmudzki, Gniewomir Latacz), Wydziału Nauk o Zdrowiu (Paweł Link-Lenczowski), a prace zespołu koordynowały: Ewa Klepacz – Zielińska, Magdalena Łopuszańska-Rusek, Joanna Pierewicz i Dominika Chmiest.
Operatorem środków FENG jest Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy. W naborze FENG.02.04-IP.04-001/24 Ścieżka dla projektów z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej, wpłynęło 14 wniosków o dofinansowanie, z czego 8 zostało wybranych do dofinansowania. Łączna kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów to ponad 348 mln złotych.
Pełna lista projektów wskazanych do finansowania dostępna jest na stronie Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego