Benefis prof. dr hab. Macieja Pawłowskiego

W dniu 7 czerwca 2024 r., w sali posiedzeń Rady Wydziału Farmaceutycznego UJ CM im. prof. A. Zejca odbył się uroczysty benefis prof. dr hab. Macieja Pawłowskiego.

Podczas spotkania został wręczony tytuł „Zasłużony dla Farmacji Krakowskiej” nadawany przez Oddział Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego w Krakowie.

Prof. dr hab. nauk farmaceutycznych Maciej Pawłowski w latach 1999–2019 był kierownikiem Katedry Chemii Farmaceutycznej i Zakładu Chemii Leków Wydziału Farmaceutycznego UJ CM. Przez dwie kadencje (1996–2002) pełnił funkcję Dziekana Wydziału Farmaceutycznego UJ CM. Był koordynatorem i kontraktorem projektu JEP dot. harmonizacji dydaktyki farmaceutycznej w Europie (Francja Niemcy, Szkocja) w ramach programu ,,Tempus Phare” (1996–2000), a także recenzentem w licznych publikacji naukowych, wniosków awansowych i aplikacji dotyczących uprawnień naukowych polskich wydziałów farmaceutycznych.

Prof. Maciej Pawłowski zajmował się poszukiwaniem nowych związków biologicznie aktywnych jako narzędzi w badaniach farmakologicznych oraz potencjalnych nowych leków w grupie syntetycznych pochodnych mono-, dwu- i trój- heterocyklicznych, wpływających na ośrodkowy układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Najistotniejszym osiągnięciem było doprowadzenie do zaawansowanych badań przedklinicznych preparatu P23, związku o aktywności przeciwnadciśnieniowej (3 patenty). Wyniki badań prowadzonych przez Profesora stały się podstawą ponad 260 publikacji oryginalnych i przeglądowych, doniesień zjazdowych i patentów.

Profesor Pawłowski przebywał na stażach naukowych w USA, Niemczech i Francji. Z Uniwersytetem w Montpellier, Instytutem Farmakologii PAN w Krakowie oraz Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie prowadził badania nad nowymi ligandami receptorów monoaminergicznych w ramach, których kierował grantami subsydiowanymi przez KBN, Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, MNiSW i NCN.

Prof. Maciej Pawłowski był członkiem: Komisji Syntezy i Projektowania Leków PAN, Centralnej Komisji ds. Tytułów i Stopni Naukowych, Komisji Nauk Medycznych Krakowskiego Oddziału PAN. Jest laureatem nagród Ministra Edukacji Narodowej, nagród zespołowych Ministra Zdrowia za opublikowane prace naukowe, nagrody zespołowej za współautorstwo podręcznika „Chemia leków”. Za szczególne osiągnięcia w zakresie nauk medycznych został uhonorowany w 2017 r. nagrodą JM Rektora UJ – Laur Jagielloński, a za długoletnią współpracę z Wydziałem Farmaceutycznym Uniwersytetu w Montpellier medalami tego Uniwersytetu oraz jego Wydziału Farmaceutycznego. Odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej.