Agencja Badań Medycznych (ABM) ogłosiła wyniki konkursu TRANSMED I na rozwój projektów badawczo-rozwojowych z zakresu medycyny translacyjnej. Dwa projekty badawcze opracowane przez naukowców UJ CM – prof. Krzysztofa Kamińskiego i prof. Przemysława Błyszczuka – uzyskały rekomendację do finansowania w ramach tego konkursu. Przyznane uczonym środki umożliwią prowadzenie badań o istotnym znaczeniu dla praktyki klinicznej i poprawy zdrowia pacjentów.
Ogromny sukces odniosło konsorcjum pod przewodnictwem Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, którego liderem i głównym badaczem jest prof. dr hab. Krzysztof Kamiński z Katedry Chemii Farmaceutycznej naszego Wydziału. Nagrodzony projekt pt. „Enhancement of glutamate uptake as a novel approach of neurodegenerative disorders pharmacotherapy – preclinical proof of concept” otrzymał dofinansowanie w wysokości blisko 12 mln zł. Projekt będzie realizowany w prestiżowym konsorcjum, w skład którego obok UJ CM wchodzą Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie oraz Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk.
Równolegle dofinansowanie uzyskał również projekt, za który odpowiada prof. Przemysław Błyszczuk. Łącznie projekty z udziałem badaczy UJ CM nagrodzone w tym konkursie (prawie 12 mln zł dla prof. Kamińskiego oraz finansowanie na drugi projekt) uzyskały wsparcie rzędu blisko 24 milionów złotych. Sukces ten podkreślił prof. dr hab. Maciej Małecki, prorektor UJ ds. CM:
„Od lat konsekwentnie budujemy potencjał badawczy UJ CM, łącząc wysokiej jakości badania podstawowe z ich praktycznym zastosowaniem w medycynie. Realizujemy zaawansowane projekty m.in. w obszarze chorób cywilizacyjnych, medycyny regeneracyjnej czy farmacji, a także rozwijamy nowoczesne technologie diagnostyczne i terapeutyczne. Ważną rolę odgrywa u nas podejście translacyjne, które pozwala szybciej przekładać wyniki badań laboratoryjnych na konkretne rozwiązania kliniczne. Uzyskane finansowanie to nie tylko wyróżnienie dla naszych zespołów, ale także realna szansa na dalszy rozwój badań”.
Serdecznie gratulujemy prof. Krzysztofowi Kamińskiemu oraz prof. Przemysławowi Błyszczukowi tych wybitnych osiągnięć! Życzymy obu badaczom owocnej pracy i kolejnych sukcesów, które przełożą się na poprawę zdrowia pacjentów.


