Ułatwienia dostępu

Doktorantka Wydziału Farmaceutycznego laureatką programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Mgr Kinga Czarnota-Łydka, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu oraz badaczka realizująca prace naukowe w Katedrze Technologii Chemicznej i Biotechnologii Leków Wydziału Farmaceutycznego UJ CM, znalazła się w gronie laureatów programu START 2026 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Program START jest najstarszym i jednym z najbardziej prestiżowych programów stypendialnych w Polsce, wspierającym wybitnych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki.

W tegorocznej edycji konkursu wyróżniono stu najzdolniejszych badaczy przed trzydziestym rokiem życia spośród 807 zgłoszeń z całego kraju. Laureaci zostali wyłonieni w wieloetapowym postępowaniu konkursowym na podstawie oceny jakości i znaczenia ich dotychczasowego dorobku naukowego.

Mgr Kinga Czarnota-Łydka prowadzi badania pod opieką prof. Jadwigi Handzlik. Jej działalność naukowa koncentruje się na projektowaniu, syntezie oraz ocenie właściwości farmakologicznych innowacyjnych wielocelowych ligandów o potencjalnym działaniu neuroprotekcyjnym, przeznaczonych do terapii chorób neurodegeneracyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem choroby Alzheimera.

Laureatka posiada bogate doświadczenie badawcze zarówno w środowisku akademickim, jak i przemysłowym. Warsztat laboratoryjny rozwijała m.in. podczas stażu i pracy w Selvita, a także w trakcie zagranicznego stażu naukowego na University of Bari. Kompetencje w zakresie projektowania leków stale poszerza poprzez udział w specjalistycznych szkoleniach i kursach.

Mgr Czarnota-Łydka jest współautorką 12 publikacji naukowych oraz aktywnie prezentuje wyniki swoich badań podczas konferencji krajowych i międzynarodowych, również w formie wystąpień ustnych. Posiada także znaczące doświadczenie w realizacji projektów badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Kieruje grantem PRELUDIUM oraz była zaangażowana w realizację kilku projektów naukowych jako wykonawca i stypendystka. Ponadto samodzielnie realizowała dwa projekty finansowane w ramach programu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”.

W roku akademickim 2022/2023 zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na najlepszego doktoranta Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UJ CM.

Przyznane stypendium programu START stanowi potwierdzenie wysokiej jakości prowadzonych badań oraz znaczącego potencjału naukowego młodej badaczki związanej z Wydziałem Farmaceutycznym UJ CM.

Wśród laureatów programu START znalazła się również dr Adriana Adamczyk z Ośrodka Biomedycyny i Nauk Interdyscyplinarnych kierowanego przez prof. Marcina Magierowskiego. Obydwu laureatkom raz jeszcze gorąco gratulujemy!

Przewijanie do góry